Roman Faith po stopách Michala Krištofa do Vaasan Sport.

3. 10. 2019

Roman Faith sa narodil 28. júla 2002. Slovensko reprezentoval vo všetkých mládežníckych kategóriách od U15, až po naposledy U18, na Hlinkovom memoriáli v Piešťanoch. V sezóne 2018/2019 nazbieral v Extralige dorastu úctyhodných 102 bodov v 44 zápasoch. Hokej má v krvi. Hrala ho na vysokej úrovni celá jeho rodina. V auguste 2019 sa vydal na skusi do krajiny tisícich jazier, do klubu, v ktorom vyrastal Michal Krištof. 

Roman, nečakane si zmenil krajinu, aj klub. Ako k tomu prišlo?

Nad zmenou klubu som uvažoval už minulý rok. Nič konkrétne som však nemal. Po vydarenej individuálnej sezóne som sa chcel posunúť a odísť do zahraničia alebo hrať mužskú ligu na Slovensku. Dostal som možnosť po Hlinka Gretzky cupe ísť do Fínska, do klubu, v ktorom mám veľa priestoru na ľade a môžem sa zlepšiť v korčuľovaní a to je to, čo ja potrebujem. Veľa hrať a korčuľovať.

Bolo ťažké rozhodnúť sa pre odchod z Košíc?

Všetko sa to udialo veľmi rýchlo, no bolo to ťažké. Určite by som si chcel raz zahrať Extraligu doma v Košiciach, s veľkou minutážou na ľade. No uvidíme, teraz som tu a sústredím sa len na Fínsko.

Tvoje prvé pocity po krátkej dobe vo Fínsku? Ako ťa prijali spoluhráči a tréneri?

Tu v krajine ma chlapci prijali dobre. S polovicou chalanov som v kontakte aj mimo ladu veľmi často, no určite sa nájdu aj takí, s ktorými som v kontakte menej, ale nemám proti nikomu nič a aj opačne je to tak. Aspoň si myslim :-). Tréneri má prijali ako každého iného hráča a chcú so mnou pracovať a pomáhať mi, Za to som rád.

Pokračuješ v kanonáde zo slovenských klzísk, v 8 zápasoch si nazbieral 17 bodov za 4 góly a 13 asistencií. Ako to robíš?

Oproti Slovensku je liga úplne iná, veľmi veľa sa korčuľuje, hrá sa kontaktný hokej a v neposlednom rade, všetko musíte robiť rýchlejšie. V U18 dostávam veľa priestoru na ľade a ja sa snažím to trénerom vrátiť a som veľmi rad za to, že sa to zatiaľ darí. No určite sa budem chcieť prebojovať čo najrýchlejšie do U20. Všetko to chce čas.